+36/32-468-485 titkarsag@matraszolos.hu
Oldal kiválasztása

Turistákat vár a megújult kápolna

Megkérdeztük: Mi a véleménye Mátraszőlősről?

Csillár Istvánné: – Ide születtem, és nagyon szeretek Mátraszőlősön élni. Nagyon örülök, hogy új polgármester és képviselő-testület lett a településen, amelyet már régóta vártam, mert eddig nem igazán volt összetartás a faluban. Várom, hogy végre felemelkedhessen a település, és ehhez igen nagy szükség van a helyiek összefogására mindenki részéről.

Tóth Dezsőné Katalin: – A településen születtem, azóta is itt élek a családommal és itt is dolgozom. Nagyon szép ez a falu, csodálatos a környezet, ami körbevesz minket. Friss a levegő és nyugodt a légkör, s ez nagyon sokat jelent számomra. Bízom az új polgármesterben, örülök, hogy megválasztották, remélem, a jövőben sok kezdeményezés megvalósulhat.

Tóth Róbertné: – Mátraszőlősön születtem, és sosem vágyódtam el a településről. Nagyon jó a kapcsolat a helyi barátokkal, és arra törekszünk a családommal, hogy a mindennapjaink jól teljenek. Van egy üzletünk is, így sokat dolgozunk. Nagyon szeretek a faluban élni, és bízom benne, hogy a jövőben nagyobb lendületet kap majd a település.

Őrzik és továbbadják a hagyományt

Elkészült a falu tájháza a közelmúltban, amely bemutatja, hogyan is éltek Mátraszőlősön a két világháború között a helyiek.

– A kápolna felújítása után újabb értékkel bővült a falu. Közel 350 darab tárgy gyűlt össze, közöttük régi fotók, okiratok és egyéb értékes tárgyak, amelyeket a mátraszőlősiek adományoztak. A helyi vállalkozók is örömmel támogatták a tájház létrejöttét.

– Igyekszünk méltó módon őrizni, gyarapítani és átadni a jövő nemzedékének az itt megtalálható értékeket – mondta el korábban Nagy Ádám, a kezdeményezés ötletgazdája. Hozzátette: minden településnek kötelessége a múltat tisztelni, hiszen elődeink munkássága, hagyománya, nyelve és vallása nélkül ma nem lehetnénk itt.

Huberné Bognár Edit helyi népművelő úgy fogalmazott, hogy a tájház egy olyan világba enged betekintést, amely elődeink csodálatos életmódját mutatja be.

– A mi kis falunk mindig is gazdag kulturális értékekkel bírt, a palóc hagyományok széles skálájának különböző formái mind jelen vannak Mátraszőlős életében, különösen az 1930-as évektől – hangsúlyozta Huberné Bognár Edit, aki bízik benne, hogy az intézmény megnyitása kezdete lehet a régi közösségi formák újragondolásának és jövőbeli működésének is.
A célok között szerepel, hogy élővé tegyék az intézményt, azáltal, hogy az ünnepköröknek megfelelően rendszeres, hagyományos kézműves- és kreatív foglalkozásokat tartanának a helyi gyerekek számára idősek bevonásával. A szépkorúak ugyanis még ismerik a régi technikákat és hagyományokat, így át tudják adni tudásukat a fiataloknak.

Sőregi József ötletgazda, helyi vállalkozó

 

– Hogyan jött létre a szabadidőpark a településen?
– Ahhoz, hogy valami létre jöhessen, három dolog kell. Egy álmodozó, egy személy, aki formába önti az álmokat és még egy, aki finanszírozza. Ezúttal mindhárom én voltam. Hozzávetőleg hat-nyolc évvel ezelőtt kezdtem megálmodni ezt a helyet, majd megvalósítottam. A szabadidőpark pedig idén megnyitotta kapuit a vendégek előtt.

– Mi tesz Mátraszőlősért?
– Az elmúlt évtizedek alatt sokat tettem a faluért. Most helyben szeretném erősíteni a turizmust, amelyhez azt gondolom, összefogás kell. Olyan programokra lenne szükség a falvakban, amelyek miatt a megyébe látogatók több települést is felkeresnének amellett, hogy a nevezetességeket is megtekintik. Nagyon szeretem a gyerekeket, ezért arra gondoltam, hogy létre hozok egy helyet, ahol tartalmasan ki tudnak kapcsolódni. Ezáltal Mátraszőlősnek is adhatunk valami pluszt. Azt gondolom, hogy életet kell vinni a falvakba, mert, ha ez nem történik meg, akkor a kistelepülések elvesznek.

– Mivel várják a szabadidőparkba látogatókat?
– Általában óvodások és iskolások jönnek. Nagy szeretettel várjuk őket, mindig vendégül látjuk az apróságokat. Van két horgásztavunk, de a sporthorgászat még nem indult be teljesen. Ezeken kívül van még egy tó, ahol strandolni is tudnak a gyerekek. Van továbbá egy nagy gyümölcsösünk is nem messze, több mint ezer fával. Oda is elmehetnek a fiatalok, de emellett még számos szabadtéri játékot is be szeretnénk szerezni a számukra.

Több látnivalót is megtekinthet, aki a faluba látogat. Így például a 750 éves római katolikus templomot, amely kora gótikus stílusban épült vagy a Rákóczi-kápolnát, amely arról kapta a nevét, hogy itt pihent meg II. Rákóczi Ferenc. Itt található még a volt Jankovich-kúria, amely a 19. század közepén épült, de a Nepomuki Szent János-szobor is, amely a 18. században készült. A Függő-kői-barlangot is érdemes megtekinteni, amelyből őslénytani és régészeti leletek kerültek elő.

Forrás: nool.hu
Tóth-Nagy Orsolya
Fotók: Ladóczki Balázs